Я - вчитель



Відділ освіти  Олександрійської райдержадміністрації
Методичний кабінет
Олександрівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів


     
Розвиток
 комунікативної компетент­ності учнів в процесі особистісно-орієнтованого навчання
      (Методична розробка)




З досвіду роботи вчителя
 історії та правознавства
Кривенець Людмили Михайлівни




Олександрія
2013р.
Схвалено та затверджено методичною радою Олександрівської ЗОШ І – ІІІ ступенів протокол № 3 від  10.01.  2013 року

Зміст
Вступ………………………………………………………………………3
Розвиток комунікативної компетент­ності учнів в процесі особистісно-орієнтованого навчання………........…………..………………………4
Розробки  уроків з  теми «Шлюб та сімя».
         №1. Шлюб і сім’я…………………………………………………13
         №2. Права та обов'язки батьків і дітей…………………………28
         №3. Як дитина може захистити свої права……………………….43
         №4. Закони в житті твоєї сімї……………………………………55
Правознавчий КВК……………………………………………………66
Джерела…………………………………………………………………



Вступ

Своєрідним прапором сучасної нової школи стало особистісно – орієнтоване навчання. Воно повинне забезпечити розвиток і саморозвиток особи учня, виходячи з виявлення його індивідуальних особливостей як суб’єкта пізнання і предметної діяльності. Навчальний процес особистісно – орієнтованого  навчання дає можливість кожному учневі спираючись на його здібності, нахили, інтереси, цінність орієнтації і суб’єктивний досвід, можливість реалізувати себе в пізнанні, навчальній діяльності, поведінці.
Основою системи навчання у сучасних школах є змістовий та процесуальний компоненти, а межами — мета і результати навчання. Отже, до  складу цієї системи вхо­дять зміст та процес навчання, які мають свою структуру та взаємодіють між собою, тобто за­безпечують функціонування комунікативної компетентності. Однією з важливих складових розвитку комунікативної компетентності учнів є комунікатив­на компетенція (обізнаність).
Для оцінки реального стану ко­мунікативної компетентності учнів  проаналізуємо  педагогічний досвід розвитку комунікативної компетент­ності школярів у Олександрівській загальноосвітній школі. Мою увагу  привернули питання розвитку комунікативної компетент­ності учнів в процесі особистісно-орієнтованого навчання, що передбачає поворот педаго­га безпосередньо до учня, до його особистості, довіри до нього, що обумовлює співробітницт­во, сумісний пошук впровадження інноваційних технологій в організацію навчального процесу з метою формування гармонійної особистості, щедрої, добропорядної і милосердної людини.
Розвиток комунікативної компетент­ності
учнів в процесі особистісно-орієнтованого навчання

Розпізнати, виявити, розкрити,
виростити, виплекати в кожного
учня його неповторний                                                                                                                           індивідуальний
талант – це означає піднести
особистість на високий рівень                                                                                                                        розквіту
людської гідності. Вірте в талант
і творчі сили кожного вихованця.
                              В. О. Сухомлинський

Необхідною вимогою у розвитку комунікативної компетентності учня є впровадження принципу відкритості і свобо­ди дій, який ґрунтується на ідеях педагогічної підтримки і захисту особистості у подоланні психологічного бар'єру .
Про незадовільний стан роботи над роз­витком комунікативної компетентності  свідчить низький рівень навичок учні в процесі виконання спільних завдань.  Школярі не взаємодіють безпосередньо, не звер­таються один до одного за пора­дою, їхні зауваження, що адресовані однокласникам, в багатьох випадках носять побічний характер, оскільки призначені не адресатові, а посереднику, в ролі якого виступає вчитель. Тому пізніше їм буде важко брати участь у дискусії, диспуті, і обговоренні різних тем розділів, коментуючи текст твору, або самостійно складати висловлювання.
Вміння спілкуватись — одне з найважливіших завдань у комунікативному процесі, а попереджувальне спілкування учнів під час виконання завдань сприяє активізації пізнавального процесу, забезпечує розвиток комуніка­тивної компетентності особистості. Це, першою чергою, сприятиме формуванню в учнів гло­бального мислення і планетарного світосприй­няття; створенню умов для розвитку культур­них знань, умінь, навичок, які забезпечують вход­ження особистості в світову культуру.
Особистісно-орієнтований підхід у кому­нікативній діяльності передбачає взаємозв'язок соціальної компетентності (пов'язаної з ото­ченням, життям суспільства, соціальною діяль­ністю особистості);
 мотиваційної компе­тентності (пов'язаної з внутрішньою мотива­цією, інтересами, індивідуальним вибором осо­бистості);
 функціональної компетентності (по­в'язаної з сферою знань, вмінням оперувати знаннями та фактичним матеріалом).
Розглянемо, як ці теоретичні положення мож­на реалізувати на практиці.
Урок був і залишається головним елементом навчального процесу, але в системі особистісно-орієнтованого навчання істотно змінюються його функції, форма організації. Сучасний урок  історії  вимагає переосмислення пріоритету методів, прийомів та видів навчальної діяльності, розширення їхньої методичної палітри. Його ме­та — створення умов для вияву пізнавальної активності учнів. Плануючи роботу по вивченню нової теми, завжди передбачаю: виклад матеріалу, урок осмислення вивченого, форму­вання практичних навичок, повторення та узагальнення ви­вченого, перевірку знань з теми. Такий підхід до викладання історії та правознавства дає можливість учням учитись, оцінка не «давить» на учня на кожному уроці, бо на проміжному стані вона виступає у вигляді «приза», а перевірка знань вимагає від учня самостійної роботи, знань історичних понять, осіб, дат, карти, вмін­ня описати історичну подію, встановити причинно-наслідкові зв'язки. Логічною частиною такої роботи є залік за темою, який має вигляд тестів.
Таким чином, оцінка діяльності учня здійснюється і за кінцевим результатом, і за процесом його досягнення.
Дуже важливим на уроках історії та правознавства вважаю моменти, коли учні мають можливість на основі документів, історичної літе­ратури самі описувати історичні події, робити висновки, давати оцінки діяльності політиків.
Так при підготовці усного журналу « М. С. Грушевський – син українського народу» учні отримали завдання:
Зібрати біографічні дані М. С. Грушевського
Наукова робота М. С. Грушевського
М. С. Грушевський як політик, державний діяч
М. С. Грушевський як людина, смя  Грушевських
Творча робота : лист М. С. Грушевського до сучасників
 Наприклад, вивчаючи в 9 кл. тему «Російська революція в 1905-1907 р. р.», (три табори в революції):
—  революційний (В. Ленін, Г. Плеханов, Л. Троцький, Б. Савенков, П  Кропоткін,
—  ліберально-демократичний (П. Мілюков, Г. Львов, М.  П. Струве, С. Булгаков);
—  урядовий (Микола ІІ., А. Столипін, Вітте, Плеве)», учні одержують завдання: користуючись творами, висловлювання­ми кожного табору, дати характеристику складу табору, його мети та шляхів досягнення.
Підсумовуючи вивчення теми «Українська держава на поч. XX ст.», «запрошую» десятикласників на конгрес укра­їнських політиків.
Йшов 1923 рік. українська революція зазнала поразки. Але боротьба за незалежну Українську державу продовжува­лась. Політики вирішили з'ясувати, на яких принципах будува­ти відносини між собою, визначити основні уроки української держави поч. XX ст. На конгрес приїхали М. Грушевський, В. Винниченко, П. Липинський, Ф. Лизогуб, В. Голубович, С. Петлюра, М. Василенко, П. Христюк, С. Полонська, Д. Доро­шенко, експерти з країн Антанти. Після конгресу була прове­дена прес-конференція. Таким чином, учні мають можливість зіграти роль політика чи експерта, стати журналістом відомої газети.
Основні питання для обговорення:
1.   Якою повинна бути українська держава за формою правління політичним режимом?
2.   Політика якого уряду на поч. XX ст. виявилася на­йбільш ефективною?
3.  Яких помилок ви хотіли б уникнути, якби заново ство­рювали українську державу?
4. Чи могли б ви утворити єдиний антибільшовицький фронт? На яких засадах?
Використання таких форм організації навчальної діяль­ності дає можливість розкрити суб'єктивний досвід учнів, створити атмосферу зацікавленості кожного учня в роботі класу. Дуже важливо коли учні навчаються відстоювати  свою точку зору (навіть, якщо вона є не вірною), при цьому оцінювати відповіді потрібно лише позитивно. Тим самим стимулюючи учнів до вільного висловлення, використання різноманітних способів виконання завдань, заохочуючи прагнення учнів знайти свій спосіб роботи, аналізувати способи роботи інших учнів у ході уроку.
На уроках правознавства ефективно використовувати роботу в групах над текстами з помилками, ділові ігри, елементи проектного навчання, дискусію, правознавчі  задачі.  Наприклад:
Ігровий тренінг. «Причини правопорушень.»
Ситуація.
Уявіть себе народними депутатами України або депутатами міс­цевої Ради. На обговорення вашої Ради винесено питання про попе­редження та зниження рівня злочинності. Для прийняття обґрунтованого та ефективного рішення необхідно перш за все визначити причини, які призводять до правопорушень.
Завдання.
Визначте причини правопорушень та запропонуйте заходи щодо профілактики та зниження рівня злочинності.
Проводиться у формі колективної роботи за завданням.
Серед названих групами причин правопорушень виділити правильні.
Причини правопорушень поділяють на дві групи
об'єктивні :
економічні негаразди,
недостатній життєвий рівень,
низький рі­вень оплати праці,
безробіття,
недостатній рівень охорони громад­ського порядку,
низька ефективність роботи правоохоронних орга­нів
 суб'єктивні :
індивідуальні особливості правопорушника,
 його психічні відхилення,
алкоголізм,
токсикоманія,
наркоманія
Метод "суд від свого імені"
Використовуючи метод "суд від свого імені" обго­воріть: Чи вчинили батько і син злочин? Аргументуйте свою думку. Чи існували, на вашу думку, інші варіанти спасіння людей у цій ситуації?
НІЧНА АВАРІЯ
 Серпневої ночі сім'я Пилипенків поверталася з Криму. Водій, засліплений фарами зустрічної машини, звер­нув з дороги і врізався в дерево. Сталася автокатаст­рофа, в який постраждали його дружина і донька. Водій іншої машини зупинився, але відмовився за бра­ком часу везти їх до лікарні, оскільки запізнювався на важливі фінансові переговори. Тоді Пилипенко та його син силоміць відібрали в нього автомашину. Завдяки швидкому доставленню поранених до лікарні їхні життя було врятовано.
         Цікавими і достатньо складними можуть бути завдання додому типу:
Проведіть коротке опитування своїх друзів, а також знайомих дорослих (не          менше 10 осіб) за такими запи­таннями.
         1.  Чи були в вашому житті випадки, коли ви звертали­ся до міліції?
         2.  Чи були у вас випадки, коли до вас звертався міліціонер?
         3.  Чи бачили ви коли-небудь застосування міліцією спецзасобів?
         4. Чи вважаєте ви необхідним надання міліції права на використання таких          засобів?
         5.  Чи повинен міліціонер мати право на постріл?
         6.  Чи погоджуєтеся ви з висловом "Наша міліція нас береже!"? Поясніть          свою думку.
Результати опитування запишіть у зошит. Поміркуйте, про що вони свідчать, і підготуйтеся до представлення їх класу.
Підсумовуючи вивчення теми « Україна в умовах незалежності» запрошую одинадцятикласників на прес – конференцію з представниками трьох гілок влади України. Кожен учень уявивши себе на місці журналіста має використати свій суб’єктивний досвід, розкрити свої приховані можливості.
Вивчаючи тему «Спроба здійснення нової політики у др. 50-х — першій половині 60-х років», 11 кл., доцільно ви­користати для узагальнення вивченого елементи проектного навчання. Вивішую на дошці заготовку газети «Радянська Ук­раїна» за 1962 р. з чистими полосами. Перша має назву «Про що писала газета», друга — «Про що газета мовчала». Завдання учнів — підготувати замітки в газету, розмісти­ти їх у певній частині. В кінці уроку, коли газета буде готова, вона вивішується для ознайомлення.
Тема «Зовнішня політика незалежної України», 11 кл., дає можливість розгорнути дискусію.
Сьогодні політики пропонують різні моделі зовнішньопо­літичних дій України щодо Європи.
1.  Україна має прозахідну орієнтацію, економічно і полі­тично стабільна, у військовому відношенні нейтральна;
2.  Україна економічно зорієнтована на Росію, зберігаючи військовий нейтралітет.
— Яка Україна більш за все влаштовує світ і реальна, ви­ходячи із сьогоднішньої ситуації? Чому? (Дискусія).
Описаний вище досвід роботи забезпечує достатньо високий рівень знань учнів. Такий підхід до викладання історії та правознавства дає змогу уникати конфліктів у педагогічному процесі, сприяє розвитку емоційного інтелекту учнів, їх самостійності, пробуджує самомотивацію, розвиває критичні сили особистості, формує високий загальний розвиток.  Впровадження такого підходу визначається необхідністю відображення світових тенденцій і вимог до сучасної науки, цивілізації в цілому, орієнтує насамперед на забезпечення істот­ного зростання методичної та наукової компе­тентності педагога з метою розвитку кому­нікативної компетентності учнів. Це, першою чергою, сприятиме формуванню в учнів гло­бального мислення і планетарного світосприй­няття; створенню умов для розвитку культур­них знань, умінь, навичок, які забезпечують вход­ження особистості в світову культуру; визнан­ню стану вчителя й учня як активних творчих суб'єктів; сприйняттю загальнолюдських ціннісних орієнтацій.
Методичні матеріали містять розробки уроків, виховного заходу з правознавства для учнів 9 класу.
Запропонований матеріал допоможе молодому вчителю у формуванні комунікативної компетент­ності  на прикладі теми «Шлюб та сімя».
Видання розраховане на  молодих вчителів історії, які викладають курс «Правознавство»  за підручником  О.Д. Наровлянського  Правознавство  (практичний курс) 2009р.




Тема.            Шлюб і сім’я
Мета:          
-         ознайомити учнів з основами сімейного права України, розглянути з учнями поняття «сім'я», «шлюб», «сімейні стосунки»;
-         сприяти формуванню навичок ведення дискусії щодо моральних і правових аспектів шлюбу непов­нолітніх; аналізувати правові ситуації та ухва­лювати правові рішення з питань життя сім'ї;
-         формувати власне ставлення до взаємної від­повідальності між членами сім'ї,  виховувати повагу до людей старшого покоління.
Обладнання: витяги з Сімейного кодексу України, схемами «Підстави належності до сім'ї» «Шляхи припинення шлюбу».
Основні поняття: шлюб, подружжя, шлюбний договір.

 Тип уроку:    вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План
1. Що таке шлюб і сім'я.
2. Шлюб.
3. Права та обов'язки подружжя.
4. Припинення шлюбу
Розповідь учителя
1. Що таке шлюб і сім'я.
Більшість із вас є членами сімей, ви живете з батьками, братами та сестрами, іноді — з бабусями чи дідусями.
(  Методом асоціаційний кущ обговоріть і висловіть припущення, що об'єднує людей у сім'ю. Що називають сім'єю?)
Розповідь учителя
Основним нормативним актом, який регулює відносини в галу­зі сімейного права, є Сімейний кодекс України. Як же він визначає поняття «сім'я», як вона утворюється?
Робота з документом
(Ознайомтеся з витягом із Сімейного кодексу України, знайдіть у ньому відповіді на поставлені запитання.)
Сімейний кодекс України
Стаття 3. Сім'я
1. Сім'я є первинним та основним осередком суспільства.
2.  Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'я­зані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоло­вік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
3. Права члена сім'ї має одинока особа.
4.  Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного спорід­нення, усиновлення, а також на інших підставах, не забороне­них законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Стаття 4. Право особи на сім'ю
1. Особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створен­ня сім'ї.
2.  Сім'ю може створити особа, яка народила дитину, неза­лежно від віку (...).
3.  Кожна особа має право на проживання в сім'ї. Особа може бути примусово ізольована від сім'ї лише у ви­падках і в порядку, встановлених законом.
4.  Кожна особа має право на повагу до свого сімейного життя.
Стаття 5. Державна охорона сім'ї
1. Держава охороняє сім'ю, дитинство, материнство, бать­ківство, створює умови для зміцнення сім'ї.
( Робота зі схемою)
Підстави належності до сім'ї
Шлюб

Народження (кровне .    споріднення)
Усиновлення
(Підсумок роблять учні, за необхідністю учитель.)
Отже, членами сім'ї будуть насамперед батьки та діти, бабуся та дідусь, якщо вони живуть разом із вами, а іноді інші більш далекі родичі. Сім'єю буде вважатися і дитина, яка живе разом з одним із батьків, і одинока людина, яка живе сама.
Одним із найважливіших понять сімейного права є поняття «шлюб». Шлюб — це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстро­ваний у державному органі реєстрації актів цивільного стану.
2. Шлюб.
Розповідь учителя
Законодавство регулює порядок створення сім'ї, укладання шлюбу. Для взяття шлюбу необхідна взаємна вільна згода осіб, які одружуються, а також досягнення ними на день реєстрації шлюбного віку.
Шлюбний вік установлено: для чоловіків — 18 ро­ків, для жінок — 17 років. Нині трапляються випадки, коли шлюб хочуть укласти особи молодшого віку. Як бути в цьому випадку? Закон передбачає, що право на шлюб особі, яка не досягла шлюбно­го віку, може надати суд, якщо він визнає, що таке рішення відпові­дає інтересам неповнолітньої особи. Однак таке право може бути надано особі, яка досягла 14 років.
Водночас закон передбачає певні обставини, за яких шлюб не може бути зареєстрований. Які ж саме родичі обмежені в праві укладати шлюб? Спробуємо знайти відповідь у Сімейному кодексі України.
Робота з документом
( Завдання: опрацювати «Сімейний кодекс України» Стаття 26 і визначити обставини, за наявності яких шлюб не може бути  зареєстрований .Результати дослідження записати в зошит)
Сімейний кодекс України
Стаття 26. Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою
1.  У шлюбі між собою не можуть перебувати особи, які є родичами прямої лінії споріднення.
2. У шлюбі між собою не можуть перебувати рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати й сес­три, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати й сестри, які мають спільну матір або спільного батька.
3.  У шлюбі між собою не можуть перебувати двоюрідні брат і сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.
4. За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.
5. У шлюбі між собою не можуть бути усиновлювач та уси­новлена ним дитина.
Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.
(Учитель доповнює, коригує і коментує відповіді учнів.)
Обставини, за наявності яких шлюб не може бути зареєстрований
Недієздатність однієї з осіб,
яка бажає
зареєструвати
шлюб
Перебування особи, яка бажає
зареєструвати
шлюб, в іншому
зареєстрованому
шлюбі
Родинні зв'язки
між особами,
які бажають
зареєструвати
шлюб
Розповідь учителя
Сімейний кодекс України вимагає, щоб шлюб був зареєстро­ваний у державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Реєстрація в державних органах дає змогу забезпечити захист май­нових (розподіл майна при розірванні шлюбу) та інших прав под­ружжя. Лише зареєстрований у державному органі шлюб породжує юридичні наслідки. Це не заперечує проведенню, за бажанням под­ружжя, вінчання в церкві. Отже, реєстрація в церкві (будь-якої конфесії) — справа бажан­ня молодих, державна реєстрація — необхідна в інтересах самого подружжя.
Заява про реєстрацію шлюбу може бути подана до будь-якого державного органу реєстрації актів цивільного стану за власним вибором молодих (незалежно від місця проживання та реєстрації).
Приклад заяви про реєстрацію шлюбу
Реєстрація шлюбу призначена на____2013 р.  об__годині__ хвилин.
Підпис службової особи, що прийняла заяву
Шлюб зареєстрований__2013 р.
актовий запис № __відділу реєстрації актів цивільного положення_______________р-ну
1.    Прізвище до шлюбу він__ вона__
2.    Ім'я
3.    По батькові
4.    Дата народження, вік
5.    Адреса мешкання
6.    Національність
7.    Де і ким працює
8.    Освіта
9.    Сімейний стан
10.  Інформація про загальних дітей (ім'я, рік народження)
11.  Місце постійного мешкання
Причин для не укладання шлюбу у нас не­має.
Висловлюючи взаємну згоду на укладання шлюбу, просимо зареєструвати його у вста­новленому законом порядку. Після реєстра­ції шлюбу маємо бажання мати прізвище (загальне або своє).
З умовами і порядком реєстрації шлюбу оз­найомлені та взаємно обізнані про стан здоров'я та сімейного стан одне одного. Права та обов'язки як майбутнього по­дружжя і батьків нам пояснили. Ми попереджені про відповідальність за приховання перешкод до укладання шлюбу.
Підпис тих, хто укладає шлюб
він__                             вона__

 Шлюб реєструється через місяць після подання заяви. Якщо є по­важні причини (чоловік іде до армії, виїжджає в довгострокове від­рядження, наречена вагітна тощо), цей строк може бути скорочено.
3. Права та обов'язки подружжя.
Розповідь учителя
Укладання шлюбу породжує взаємні права та обов'язки подружжя. Після укладання шлюбу за кожним із подружжя збе­рігається право вільно й самостійно обирати місце проживання, професію, місце роботи.
Молоді самостійно визначають своє майбутнє прізвище — вони можуть залишитися кожен із власним прізвищем, можуть об'єд­нати свої прізвища , узяти прізвище одного з подружжя — найчастіше жінка бере прізвище чо­ловіка, але це — її право, а не обов'язок, можливий інший варіант, коли чоловік бере прізвище жінки.
Закон визначає порядок визначення майнових проблем. Май­но, яке набуте подружжям за час перебування в шлюбі, є їхньою спільною власністю. Навіть якщо чоловік і дружина мають різну заробітну плату або хтось із них не працює взагалі, права на майно
залишаються рівними. У разі розлучення та розподілу майна, во­но ділиться між подружжям на рівні частини.
За законом установлено певні винятки. Особистою приватною власністю залишається майно, яке мав кожний із подружжя до шлю­бу, а також те, що кожен із них отримує за час перебування в шлюбі в спадок чи в подарунок. Особистою власністю кожного є речі індиві­дуального користування (одяг, прикраси тощо), премії та нагороди, отримані за особисті заслуги. Таке майно залишається тому, кому во­но належало до шлюбу, було подаровано чи передано в спадок тощо.
Отже, автомашина, яку мав чоловік до взяття шлюбу, при розлу­ченні залишиться в його власності, дружині залишиться коштовний перстень, який подарувала їй мати на день народження, а дача, збудо­вана в період шлюбу, має бути розділена порівну, навіть якщо дружина всі роки не отримувала заробітну плату, а доглядала та виховувала ді­тей. При визначенні частки кожного з подружжя в спільному майні повинні враховуватися інтереси неповнолітніх дітей, тобто може бути збільшено частку того з подружжя, з ким залишатимуться діти.
Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу або вже перебу­вають у шлюбі, мають право укласти між собою шлюбний договір.
Робота з документом
(Ознайомтеся з витягом із Сімейного кодексу України та визнач­те, які питання можуть регулюватися шлюбним договором та як він повинен укладатися.)
Сімейний кодекс України
Стаття 93. Зміст шлюбного договору
1. Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов'язки.
2.  Шлюбним договором можуть бути визначені майнові права та обов'язки подружжя як батьків.
3. Шлюбний договір не може регулювати особисті відноси­ни подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.
4.  Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав ди­тини, які встановлені цим Кодексом, а також ставити одного з подружжя в надзвичайно невигідне матеріальне становище.
5.  За шлюбним договором не може передаватися у влас­ність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, пра­во на яке підлягає державній реєстрації.
Стаття 94. Форма шлюбного договору 1. Шлюбний договір укладається у письмовій формі і нота­ріально посвідчується.
Стаття 95. Початок дії шлюбного договору
1.  Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу.
2. Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він наби­рає чинності у день його нотаріального посвідчення.
Стаття 97. Визначення у шлюбному договорі правового режиму майна
1. У шлюбному договорі може бути визначене майно, яке дружина, чоловік передає для використання на спільні потре­би сім'ї, а також правовий режим майна, подарованого по­дружжю у зв'язку з реєстрацією шлюбу.
3.  Сторони можуть домовитися про можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу.
4.   У шлюбному договорі сторони можуть передбачити використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб.
Стаття 98. Визначення у шлюбному договорі порядку ко­ристування житлом
1.  Якщо у зв'язку з укладенням шлюбу один із подружжя вселяється в житлове приміщення, яке належить другому з подружжя, сторони у шлюбному договорі можуть домовитися про порядок користування ним. Подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим із подружжя, хто вселився в нього, у разі розірвання шлюбу, з виплатою грошо­вої компенсації або без неї.
2.  Сторони можуть домовитися про проживання у житло­вому приміщенні, яке належить одному з них чи є їхньою спільною власністю, їхніх родичів.
Робота за завданнями підручника (О.Д. Наровлянський Правознавство практичний курс 2009р. ст.27)
Висловіть свою точку зору  щодо доцільності укладання шлюбного договору. За допомогою наведених витягів із Сімейного кодексу України та тексту підручника знайдіть вихід із запропонованих ситуацій.
1. Юнак і дівчина вирішили укласти шлюб. Між ними виникла суперечка, у якій узяли участь і батьки. Дівчина бажає залишити своє дівоче прізвище, юнак наполягає на тому, щоб вона після укла­дання шлюбу взяла його прізвище, а батьки дівчини пропонують компромісний варіант — поєднати прізвища. Яке рішення, на вашу думку, відповідає закону?
2. Після одруження чоловік почав вимагати, щоб дружина зали­шила роботу й займалася веденням домашнього господарства. Жінка не погодилася із цим. Більше того, вона вирішила переїхати від чоловіка, з яким проживала в однокімнатній квартирі разом із свекрухою, до своїх батьків у приватний будинок. Чоловік не погоджується із цим і наполягає на своєму, уважаючи дії дружини порушенням її сімейного обов'язку.
3.  Громадянин П. та громадянка М. звернулися до органу реєс­трації актів цивільного стану з проханням зареєструвати їхній шлюб. Прийнявши заяву, співробітники РАЦСу призначили строк реєстрації шлюбу через місяць після подання заяви. Проте молоді не погодилися із цим, пояснили, що вони багато років знають один одного, тому для них додаткові роздуми не потрібні. До того ж П. — геолог, через кілька днів повинен виїжджати в експедицію на весь польовий сезон — більше ніж на півроку. Чи можливе вирішення цієї проблеми?
4.  15-річна В., якій рішенням суду було знижено шлюбний вік, і 19-річний І. уклали шлюб. Через місяць після реєстрації шлюбу вони прийняли рішення укласти шлюбний договір, при цьому В. отримала згоду свого батька на його укладання. У договорі, зо­крема, було передбачено, що В. та І. зобов'язуються не розривати шлюб протягом щонайменше трьох років, що В. передає І. отри­маний нею в спадщину дачний будинок, а І. передає в спільну власність належний йому автомобіль. Чи буде зареєстрований цей договір?
Сім'я є надзвичайно важливою ланкою людського суспіль­ства. Саме завдяки сім'ї продовжується людський рід, саме в ній виховуються діти. Для укладання шлюбу необхідна вільна згода осіб, які вступають у шлюб, а також досягнення шлюбного віку чоловіком і жінкою. Юридичні наслідки має лише шлюб, зареєс­трований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Шлюб визначає для кожного з подружжя відповідні права та обов'язки. Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу або пе­ребувають у шлюбі, мають право укласти шлюбний договір, який підлягає нотаріальному посвідченню.
4. Припинення шлюбу
Розповідь учителя  та робота зі схемою «Припинення шлюбу»
На жаль, в Україні, як і в інших країнах, досить багато шлюбів розпадається внаслідок різних причин. Законодав­ство передбачає порядок припинення шлюбу. Шлюб може бути припинений в декількох випадках, при цьому реєстра­ція розлучення провадиться або судом або органами реєст­рації актів громадського стану.
На жаль, іноді шлюб намагаються використати в корис­ливих цілях. Щоб отримати право на житло, хлопець бере Шлюб з дівчиною, яка має квартиру, але після одруження Практично не живе з нею. Або ж, беручи шлюб, жінка під­робляє паспорт та приховує наявність в неї чоловіка — тобто порушує правила укладання шлюбу. Як же бути в Цьому випадку?
Якщо шлюб було укладено без мети створення сім'ї (так званий фіктивний шлюб) або з порушенням встановлених правил, суд може визнати його недійсним. В цьому випадку шлюбу нібито не існувало — колишнє подружжя втрачає будь-які права, що мали внаслідок шлюбу — права на май­но, житло тощо.

ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1.   Які правові акти нашої держави регулюють захист сім'ї?
2.   Як укладається шлюб?
3.   У яких випадках може бути відмовлено в укладанні шлюбу (що є пе­решкодою до його укладання)?
4.   Яке значення має державна реєстрація шлюбу?
5.   У чому полягає принцип рівності прав чоловіка і жінки в сімейних відносинах?
6.   Чи буде дійсним шлюб, якщо спочатку його укладено в церкві, а потім зареєстровано в державних органах?
7.   Які обмеження на укладання шлюбу передбачені Сімейним кодек­сом України?
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель аналізує діяльність учнів на уроці; підводить підсумки роботи.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.   Опрацювати текст підручника  § 17
2. Підшукати цікаві факти про погляди на шлюб та сім’ю в культурі інших народів.
  

Тема. Права та обов'язки батьків і дітей
Мета:          
-         ознайомити учнів з основами сімейного права України, з правами та обов’язками батьків та дітей;
-         сприяти формуванню навичок аналізувати правові ситуації та ухва­лювати правові рішення з питань життя сім'ї;
-         формувати власне ставлення до взаємної від­повідальності між членами сім'ї,  виховувати повагу до людей старшого покоління.
Обладнання: витяги з Сімейного кодексу України, картки з правовими задачами.
Основні поняття: аліменти.

 Тип уроку:    вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I.            ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.               АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
(Перевірка домашнього завдання за запитаннями  та заслуховування повідомлень учнів)
1.   Які правові акти нашої держави регулюють захист сім'ї?
2.   Як укладається шлюб?
3.   У яких випадках може бути відмовлено в укладанні шлюбу (що є пе­решкодою до його укладання)?
4.   Яке значення має державна реєстрація шлюбу?
5.   У чому полягає принцип рівності прав чоловіка і жінки в сімейних відносинах?
6.   Чи буде дійсним шлюб, якщо спочатку його укладено в церкві, а потім зареєстровано в державних органах?
7.   Які обмеження на укладання шлюбу передбачені Сімейним кодек­сом України?
(Пригадайте народні прислів'я, у яких ідеться про відносини батьків і дітей. Яка роль батьків у житті дітей?)
IIІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План
1. Права та обов'язки батьків і дітей.
2. Обов'язок батьків щодо утримання дітей. Взаємність обов'язків батьків і дітей.
Вступне слово  учителя
Найважливіша функція сім'ї — продовження людського роду. Виконання цієї функції надзвичайно важливе і для кожної людини, і для всього суспільства. З перших днів існування людського суспільства батьки опікувалися своїми дітьми, передавали їм свій досвід, допомагали обирати життєвий шлях, знаходити гідне місце в житті.
Турбота про дітей, а пізніше обов'язок дітей допомагати своїм батькам стали моральними нормами і закріплені настановами бага­тьох релігійних учень. Нині ці норми записано в законодавстві на­шої держави. Іноді вважають, що основна роль у вихованні дитини належить матері, а в разі розлучення дитина обов'язково залишається саме з нею.
З точки зору українського законодавства, це не зовсім так. Сі­мейний кодекс України передбачає, що батьки мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей, їхнього виховання. Навіть коли шлюб між ними розірвано та вони живуть окремо, обов'язок брати участь у вихованні й утриманні дітей, а також право спілкуватися з дітьми мають і батько, і матір.
Батьки мають право (і зобов'язані) контролювати поведінку своїх дітей. Від батьків залежить місце проживання дітей. Якщо батьки проживають разом, дитина живе разом із ними. Якщо бать­ки проживають окремо, то до досягнення дитиною 10 років батьки самостійно вирішують, де вона має жити, у віці від 10 до 14 років місце проживання дитини визначається батьками, але з обов'язко­вим урахуванням думки дитини, а з 14 років дитина самостійно визначає, з ким із батьків їй проживати.
Кожен із батьків має не лише обов'язки щодо виховання своїх дітей. Адже необхідно забезпечити й матеріальне існування дитини, яка ще не може самостійно забезпечити себе. Саме тому законодавство передбачає обов'язок батьків утримувати своїх дітей до їхнього повноліття.
Обов'язок піклуватися про своїх неповнолітніх дітей, надава­ти їм матеріальну допомогу не знімається з батьків у разі розлу­чення, проживання одного з батьків окремо від дитини. У цьому випадку той із батьків, хто живе окремо від дітей, зобов'язаний сплачувати аліменти — кошти на утримання дітей. Він також по­винен надавати допомогу в разі виникнення особливих обста­вин — хвороби дитини, необхідності її курортного лікування чи оздоровлення тощо.
Розмір аліментів установлюється судом з урахуванням стану здоров'я та матеріального становища дитини та платника алімен­тів, наявності в платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, а також інших обставин, що мають істотне значення.
Аліменти встановлюють або у твердій грошовій сумі, або визна­чивши частку від заробітку особи, яка їх платитиме. При цьому Сімейний кодекс України встановив, що в жодному разі розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим за неоподаткову­ваний мінімум доходів громадян.
Обов'язки батьків і дітей недарма називають взаємними — адже й діти, коли вони стануть дорослими, зобов'язані надавати допомо­гу своїм батькам, піклуватися про них у разі настання непрацездат­ності. Цей обов'язок — не лише моральна норма, він закріплений і в Сімейному кодексі України.
Робота з документом
(Ознайомтеся з витягом із Конституції України та Сімейного кодексу України й визначте, якими є обов'язки та права батьків що­до своїх дітей та визнач­те, у яких випадках діти зобов'язані надавати матеріальну допомо­гу своїм батькам.)
Конституція України
Стаття 51. ...Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Сім'я, дитинство, материнство і бать­ківство охороняються державою.
Стаття 52. Діти рівні у своїх правах незалежно від похо­дження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.
Сімейний кодекс України
Стаття 150. Обов'язки батьків щодо виховання та роз­витку дитини
1.  Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав і свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
2.  Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
3.  Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною пов­ної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
4. Батьки зобов'язані поважати дитину.
5.   Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
6.   Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
7.   Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які прини­жують людську гідність дитини.
Стаття 151. Права батьків щодо виховання дитини
1.  Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
2.  Батьки мають право залучати до виховання дитини ін­ших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам.
3.  Батьки мають право обирати форми та методи вихован­ня, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.
Стаття 153. Права батьків та дитини на спілкування 1. Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування, зокрема, якщо хтось із них перебуває у надзви­чайній ситуації (лікарні, місці затримання та позбавлення волі тощо).
Стаття 155. Здійснення батьківських прав та виконання батьківських обов'язків
1. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
2.  Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
3.  Відмова батьків від дитини є неправозгідною, супере­чить моральним засадам суспільства.
4. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встанов­леної законом.
Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повноліт­ніх дочки, сина утримувати батьків
1.  Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати бать­ків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допо­моги.
2. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, бать­ка у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьків­ських прав, не виникає.
Стаття 203. Обов'язок дочки, сина брати участь у додатко­вих витратах на батьків
1. Дочка, син, крім сплати аліментів, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.
Стаття 204. Звільнення дочки, сина від обов'язку утриму­вати матір, батька
1. Дочка, син можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати матір, батька та обов'язку брати участь у додатко­вих витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухиля­лися від виконання своїх батьківських обов'язків.
У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.
Стаття 205. Визначення розміру аліментів на батьків
1.   Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з ураху­ванням матеріального та сімейного стану сторін.
2.  При визначенні розміру аліментів і додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.
Стаття 206. Стягнення з дитини витрат на догляд та ліку­вання батьків
1. У виняткових випадках, якщо мати, батько є тяжко хворими, інвалідами, а дитина (стаття 6 цього Кодексу) має достатній дохід (заробіток), суд може постановити рішення про стягнення з неї одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов'язаних з лікуванням і догля­дом за ними.
(Учитель доповнює, коригує і коментує відповіді учнів.)
Практична робота
( Проводиться поділ класу на групи, де кожна отримує задачу по даній темі. По  закінчені обговорення учні презентують свої відповіді. Учитель доповнює, коригує і коментує відповіді учнів.)
Задача 1
Право на спілкування з сином
Позивач П. Т. Кирилова звернулася до суду з проханням обмежити спіл­кування її 6-річного сина із колиш­нім чоловіком. Своє прохання вона пояснює тим, що батько хлопчика людина неврівноважена, зловживає спиртними напоями, людина істе­рична та егоїстична. Свідок, мати відповідача, підтвердила, що її син з дитинства поводився неадекватно, різав вени, а головне — вона чула, як онук плакав після зустрічі з батьком, тому що останній тушив недопалки об свої руки на очах у дитини. Пози­вач надала висновок опікунської ра­ди про обмеження спілкування бать­ка з сином з 12 до 15 годин та тільки в присутності матері. Відповідач не згодний з вимогою колишньої дру­жини і наполягає не відмовляти йо­му у спілкуванні з сином.
Яким буде рішення суду?

Задача № 2
Обов'язок дітей брати участь у додаткових витратах на батьків
Позивач А. П. Клєвцова звернулася до суду зобов'язати повнолітню доч­ку надати їй фінансову допомогу на операцію. Мати натякала на те, що з двох років сама виховувала дочку, яка зараз має дві віщі освіти, гарно­го чоловіка та непоганий матеріаль­ний достаток. Донька відмовляється допомагати, бо вважає хворобу ма­тері вигаданою. До суду донька до­дала довідку про доходи : заробітна платня чоловіка у розмірі 1200 грн. та свою — 1500 грн. У своїх свідчен­нях вона показала, що мати здає квартиру та щомісяця отримує 2500 грн., маючи додатково ще й пенсію. Мати заперечує про дохо­ди за квартиру, говорить, що у квар­тирі живе донька її кращої подруги, яка сплачує тільки комунальні пос­луги.
Яким буде рішення суду?
Задача № 3
Особа, яка може бути опікуном  
22-річний Максим Онопко звернув­ся до суду з позовом про призначен­ня опікуном двох п'ятирічних сестер-близнюків, своїх племінниць. Два місяці тому їхні батьки (брат позивача та невістка) загинули в ав­томобільній катастрофі. Рішенням опікунської ради дітей відправлено на виховання до дитячого будинку. Позивач наполягає на поверненні племінниць у сім'ю бабусі та дядька. Відповідач,   робітник   опікунської
ради, заявила, що рішення про ви­ховання дівчаток у дитячому будин­ку було прийнято після обстеження матеріальних та побутових умов життя позивача. Вона підкреслила, що проживає він із матір'ю у двокім­натній квартирі, сам є студентом 4-го курсу університету, а у дитячо­му будинку працюють фахівці, які нададуть сиротам виховання. Що вирішить суд?
Задача № 4  
Боротьба за батьківський спадок
О. В. Борисик подає позов про роз­діл    батьківського    спадку.    Вона стверджує, що батько після інсульту хворів два роки і три місяці. Увесь цей час вона турбувалася про нього утримувала тощо, її рідний брат, за словами   позивача,  до  батька  ні з'являвся, участі у догляді не брав. Але після смерті батька знайшовся заповіт,    в    якому    спадкодавець 2/3 частини майна спадкував синові і 1/3 дочці. Брат позивачки висуну зустрічний позов про сплату 10 тис. грн., які він, за його словами, пересилав поштою регулярно батькові на придбання ліків. Свої слова він підтвердив квитанціями, свідок відповідача,  рідний  племінник,  підтвердив, що має доручення про отримання     коштів,     які     дядько надсилав батькові. Відповідач надав також квитанцію на придбання холодильника .
Яке рішення прийме суд?
Задача № 5
Визначення місця проживання дитини
Позивач О. С. Кравченко звернула­ся до суду з проханням повернути 5-річного сина Антона для постій­ного проживання з нею. Батько хлопчика незаконно утримує його в селі у своїх батьків, мотивуючи своє рішення тим, що тут чисте повітря, екологічне харчування, піклування дідуся та бабусі, що тіль­ки в селі хлопчик виросте справж­нім чоловіком. Мати хлопчика на­дала суду висновок опікунської ради про те, що дитина повинна прожи­вати з матір'ю. Суддя вислухав хлоп­чика, який у суді сказав, що хоче жити і з татом, і з мамою.
Яке рішення прийме суд?
Задача № 6
Справа про скасування батьківських прав
Позивач Т. А. Асуп вважає, що не­вістка Я. К. Якименко не виконує обов'язки матері щодо восьмиріч­ного сина. Свою позицію вона обґрунтовує тим, що її онук прожи­ває з нею з 3-х місяців. Бабуся вихо­вувала, доглядала, годувала онука. Коли хлопчику виповнилося 5 ро­ків, батьки розійшлися, а ще через півроку син загинув в автокатастро­фі. Тепер невістка вийшла заміж, народила ще одну дитину та нама­гається вивезти онука за кордон. Бабуся вимагає скасування бать­ківських прав колишньої невістки.
Відповідач не заперечувала проти слів позивача, але надала до суду до­кази про надання постійної ма­теріальної допомоги колишній свекрусі на утримання дитини. 8-річний Олег у суді сказав, що хоче жити з мамою.
Кому суд залишить хлопчика?
Задача 7
Чому відділ освіти не погоджується на всиновлення дитини ?         
Позивач Г. А. Нізюк судиться з від­ділом освіти про надання їй поста­нови про усиновлення хлопчика. У позові вона зазначила, що декіль­ка разів зверталася у відділ освіти, надавала усі необхідні документи, але увесь час отримувала відмову. Причиною відмови відділ освіти вважає те, що громадянка Г. А. Ні­зюк була засуджена на 5 років ув'яз­нення та відбувала покарання в ко­лонії суворого режиму. Відповідачка пояснила, що працювала інспекто­ром з правил техніки безпеки на будівельному майданчику, де стався нещасний випадок, внаслідок якого загинула людина. Покарання вона понесла, зараз працює, має добрі побутові умови для проживання.
Відповідач І. М. Єрохіна, працівник відділу освіти, зазначила, що йдеть­ся про долю дитини і відповідаль­ність несе також і відділ освіти, що перешкод відділ освіти не чинить, а позивачка винна сама, бо не надає своєчасно указані документи або вони вже є простроченими. При цьо­му відділ освіти не надав жодної від­повіді позивачці у письмовій формі.
Позивач навела докази того, що довідки про стан здоров'я вона змі­нювала три рази з вини відповідача.
Яке рішення прийме суддя?
Задача № 8
За яких умов батьки повинні утримувати дітей ?
До суду звернувся молодий чоловік 19 років з позовом до своїх батьків про надання йому коштів для окре­мого проживання. Позивач А. П. Клєпіков пояснив, що він жи­ве з рідною матір'ю, але батько не рідний. Пасинка він не полюбляє, увесь час принижує, ображає і на­віть вигнав із дому. Позов заявлено на 1000 грн. щомісячно. Позивач вважає, що цієї суми вистачить для проживання окремо та оплати жит­ла. Відповідач У. С. Гончаренко з позовом не згоден. Поведінку па­синка називає юнацьким макси­малізмом, бажанням жити на «ши­року ногу». Він надав довідку про заробітну платню, яка становить 1800 грн. на місяць, та довідку про заробітну платню жінки — 615 грн.
Свідок відповідача, його дружина, підтвердила слова чоловіка, надала сімейний кошторис та свідоцтво про народження сумісної дитини — сина Івана, якому три роки.
Яке рішення прийме суддя?
Відповіді
Задача 1
Ст. 141 Сімейного кодексу України вказує на рівність прав та обов'язків батьків щодо дитини, а розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав та обов'язків щодо дитини. Тому в цій частині позову відмовлено повністю. Але ст. 155 СКУ говорить про те, що бать­ківські права не можуть здійснюва­тися всупереч інтересам дитини. У суді позивач не довела, що медич­ним обстеженням встановлено не­задовільний стан колишнього чо­ловіка. Тому порада: звернутися до лікаря, у разі встановлення хвороби звернутися до опікунської ради, а потім до суду з проханням обмежи­ти спілкування батька з дитиною.
Задача 2
Ст. 202 Сімейного кодексу зобов'язує повнолітню дочку, сина утримувати батьків, які потребують матеріальної допомоги. Ст. 203 СКУ зобов'язує дочку, сина, крім сплати аліментів (постійне утримання), брати участь у додаткових витратах (тимчасове утримання) на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю. Оскільки позивач не надала до суду доказів про свою хво­робу та не змогла сформулювати по­зивні вимоги, суд відмовив їй у по­зові. Порада: звернутися до статті 206 СКУ про стягнення з дитини витрат на догляд та лікування бать­ків, сформулювати позивні вимоги згідно з цією статтею. Суд може ви­нести рішення про стягнення одно­разового або протягом певного стро­ку коштів на покриття витрат, по­в'язаних з лікуванням.
Задача № 3
Ст. 244 Сімейного кодексу України вказує, що опікуном, піклувальни­ком дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. Не мо­же бути опікуном, піклувальником дитини особа, яка зловживає спирт­ними напоями, наркотичними засо­бами, особа, позбавлена батьків­ських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини. Суд задовольнив позивні вимоги Максима Онопки про визнання йо­го опікуном своїх племінниць.
Задача 4
Кожна особа має право вільно роз­поряджатися своїм майном. Спад­кодавець самостійно приймає рі­шення про спадщину, громадянин може залишити все майно або його частку одній людині або кільком фі­зичним особам. Винятком є прави­ло про обов'язкову частку у спад­щині (ст. 1241 ЦКУ). Суд відмовляє у повному обсязі, тому що відпові­дач не надав доказів того, що батько перебував на її утриманні. Щодо зустрічного позову, то ст. 172 СКУ зобов'язує дітей допомагати старим та хворим батькам. Холодильник, придбаний для батьків, вважається допомогою. У позові відмовлено. Порада: рідні повинні добровільно розібратися у справі та по-чесному розділити батьківську спадщину.
Задача № 5
Згідно зі ст. 171 СКУ дитина має право бути вислуханою батьками, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також при вирішенні спору між її батьками щодо її виховання, місця проживан­ня. Але ст. 162 СКУ вказує, що якщо один із батьків самочинно, без зго­ди другого із батьків змінить місце її проживання, суд за позовом заінте­ресованої особи має право негайно постановити рішення про відібран­ня дитини і повернути її тому, з ким вона проживала. Позов задовольнили. Порада: позивач має право звер­нутися до суду з позовом про від­шкодування матеріальної та мораль­ної шкоди, заподіяної позивачеві.
Задача № 6
Згідно зі ст. 257 СКУ баба, дід мають право спілкуватися зі своїми онука­ми, брати участь у їх вихованні. Бать­ки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають право перешко­джати у здійсненні бабою, дідом своїх прав щодо виховання онуків. Разом з тим, ст. 151 вказує, що бать­ки мають переважне право перед ін­шими особами на особисте вихован­ня дитини. Також батьки мають пра­во залучати до виховання дитини інших осіб. У суді були надані докази про постійну допомогу, передачу коштів на утримання сина. Врахову­ючи бажання дитини, суд вважає, що підстав для скасування батьківських прав не існує. Суд відмовив у позові.
Задача № 7
Згідно із СКУ, особи, які мають на­мір усиновити дитину, повинні звер­нутися до відділу освіти, щоб поста­новити їх на облік з питань усинов­лення. Ст. 212 СКУ визначає осіб, які не можуть бути усиновлювачами. Позивач під цей перелік не під­падає, тому суд зобов'язує відділ освіти поставити І. А. Нізюк на об­лік про усиновлення.
Задача № 8
Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України батьки повинні поважати дитину, у тому числі її честь гідність. У судовому засіданні з'ясовано, що факти приниження дитини мають місце. Вивчивши усі надані докази (довідки про заробітну платню на сімейний кошторис), суд дійшов висновку, що батько з матір повинні сплачувати сину кошти щомісячно.
Учитель робить висновок
Виховання дітей — одне з найважливіших завдань сім'ї. Бать­ки мають визначені законом обов'язки щодо своїх дітей. До най­важливіших із них належать забезпечення отримання дитиною повної загальної середньої освіти, виховання дитини в дусі пова­ги до Батьківщини, батьків, інших людей та їхніх прав. Батьки мають забезпечувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. Обов'язки щодо неповнолітніх дітей зобов'язані виконувати обоє батьків, незалежно віл того, живуть вони разом із дітьми чи окре­мо. Обов'язки батьків і дітей є взаємними — повнолітні діти зобов'язані допомагати своїм батькам у разі їхньої непрацездат­ності.
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель аналізує діяльність учнів на уроці; підводить підсумки роботи.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.   Опрацювати текст підручника §18
2.   Підготовити ситуації при яких  порушуються права дитини.



Тема. Як дитина може захистити свої права
Мета:           
-         ознайомити учнів з основними положеннями сімейною права України; особливостями дер­жавного регулювання сімейних відносин в Україні; ситуаціями, за яких держава має право й по­винна втрутитися в особисте сі­мейне життя людини;
-         розвивати логічне та критичне мислення, уміння аргументова­но висловлювати свою думку, брати участь у дискусіях; аналізувати витяги з норматив­но-правових актів та правові си­туації;
-         виховувати почуття поваги до прав батьків і дітей та розвивати основи активної жит­тєвої позиції учнів.
Обладнання: витяги з Сімейного кодексу України, картки з правовими задачами.
 Тип уроку:    вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
III.           ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
IV.           АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
( Бесіда за запитаннями  та заслуховування повідомлень учнів)
1.   Які обов'язки мають батьки щодо своїх дітей?
2.   Висловіть свою думку, якою мірою правові норми щодо відносин батьків і дітей відповідають нормам моралі.
3.   Доведіть, що права та обов'язки батьків і дітей мають взаємний характер.
4.   У яких випадках установлюються аліменти на утримання дітей?
5.   Які обставини повинні враховуватися при визначенні розміру аліментів?
6. Визначте, у яких ситуаціях батьки чи діти мають право на утриман­ня або отримання аліментів:
а)   12-річна дитина живе зі своїм батьком. Мати живе окремо від них разом з іншим чоловіком і двома малолітніми дітьми від іншого шлюбу;
б)   58-річний чоловік унаслідок автомобільної аварії отримав важ­ку травму та став інвалідом. Він звернувся до свого 25-річного сина-офіцера з проханням надати йому матеріальну допомогу на лікування;
в)   5-річна дитина, батько якої залишив сім'ю та проживає в іншо­му населеному пункті, унаслідок нещасного випадку отримала тяжкі опіки. Лікарі рекомендували направити дитину до реабілі­таційного центру, путівка до якого є досить дорогою. Мати не в змозі самостійно оплатити путівку;
г)   60-річна жінка має невеликий трудовий стаж, тому отримала дуже малу пенсію. У неї ЗО-річний син-бізнесмен. З 15 років він виховувався в дитячому будинку, тому що матір позбави­ли батьківських прав щодо сина за нехтування своїми обов'язками
IIІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План
1. Захист прав дитини.
2. Позбавлення батьківських прав.
3. Влаштування дитини, яка залишилася без батьківської опіки.
1. Захист прав дитини.
Бесіда
Пригадайте Чи траплялися вам ситуації, коли порушуються права дитини? Чи бачили ви такі ситуації по телебаченню, чи читали про них у га­зетах?
На жаль, і сьогодні трапляються ситуації, коли права дитини порушуються. Саме тому кожен із вас повинен знати, як дитина мо­же себе захистити.
Однак насамперед спробуємо визначити, які права мають бать­ки щодо захисту дітей. Якщо права дитини порушуються, вона має право на захист із використанням певних механізмів, визначених державою.
За захистом своїх прав та інтересів дитина може звернутися до:
•   органу опіки та піклування;
•   громадських організацій;
•   органів державної влади;
•   органів місцевого самоврядування;
•  суду. (Безпосередньо до суду дитина може звернутися, якщо вона досягла
чотирнадцятирічного віку).
( Робота зі схемою)


Робота з документом
(Ознайомтеся з витягом із  Сімейного кодексу України й визначте, якими є права  дітей та  як батьки можуть захистити ці права ?)
Стаття 152. Забезпечення права дитини на належне батьківське виховання
1.  Право дитини на належне батьківське виховання забез­печується системою державного контролю, що встановлена законом.
2.  Дитина має право противитися неналежному виконан­ню батьками своїх обов'язків щодо неї.
3. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів дер­жавної влади, органів місцевого самоврядування та громад­ських організацій.
4. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла чотир­надцяти років.
Стаття 154. Права батьків по захисту дитини
1. Батьки мають право на самозахист своєї дитини, повно­літніх дочки та сина.
2. Батьки мають право звертатися до суду, органів держав­ної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій за захистом прав та інтересів дитини, а також не­працездатних сина, дочки як їх законні представники без спе­ціальних на те повноважень.
3.  Батьки мають право звернутися за захистом прав та ін­тересів дітей і тоді, коли відповідно до закону вони самі мають право звернутися за таким захистом.
(Підсумок роблять учні, за необхідністю учитель.)
2. Позбавлення батьківських прав.
Розповідь учителя
«Одномісячний Коля  поступив до лі­карні дуже худим і знесиленим. Ко­ли йому давали пляшечку з моло­ком, він не давав її від себе забрати, доки не випивав 200 грамів при нор­мі 120. Це пояснювалося тим, що дитина з перших днів життя постій­но недоїдала. Тяжкий стан дитини його мати пояснила тим, що вона є безробітною, проживає у будинку, де за борги відключено воду, газ та струм.  Колю  вона годувала, розво­дячи дві ложки дитячої молочної суміші на велику каструлю води. Згодом вона зрозуміла, що дитина може померти, і передала його на утримання держави. Правда, бо­житься, що через два роки забере дитину у сім'ю».
Одним із найтяжчих заходів впливу на батьків, які неналежно виконують батьківські обов'язки, нехтують ними, є позбавлення батьківських прав. Закон визначає підстави позбавлення батьків­ських прав, а також коло осіб, які мають право порушити питання про позбавлення батьківських прав.
Розповідь учителя оформляється в таблицю
( Зразок таблиці)
Підстави позбавлення батьківських прав
Особи, які мають право звер­нутися з позовом до суду про позбавлення батьківських прав
Правові наслідки позбавлення батьківських прав
•   Мати, батько не забрали дитину
з пологового будинку без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
•   мати, батько ухиляються від вико­нання своїх обов'язків з виховання дитини;
•   мати, батько жорстоко поводяться з дитиною; мати, батько є хроніч­ними алкоголіками або наркома­нами;
•   мати, батько вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, приму­шують її до жебракування та бро­дяжництва;
•   мати, батько засуджені за скоєння злочину щодо дитини
•   Один з батьків;
•   опікун;
•   піклувальник;
•   особа, в сім'ї якої прожи­ває дитина;
•   заклад охорони здоров'я;
•   навчальний або інший ди­тячий заклад;
•   орган опіки та піклування;
•   прокурор;
•   сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років
Особа, позбавлена батьківських прав:
•   втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;
•   перестає бути законним представником дитини;
•   втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
•   не може бути усиновлювачем, опікуном та піклу­вальником;
•   не може отримувати у майбутньому тих майно­вих прав, пов'язаних із батьківством, які б вона могла мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та від­шкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
•   втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною
У разі наявності відповідних підстав, визначених законом, осо­би можуть звернутися до суду з позовом щодо позбавлення бать­ківських прав. Суд розглядає подані матеріали — свідчення свідків, документи, заслуховують особу, щодо якої вирішується питання позбавлення батьківських прав, а також дитину, якщо її рівень роз­витку дає можливість свідчити. На підставі вивчення цих матеріа­лів суд приймає рішення — позбавляє особу батьківських прав або ж відмовляє в цьому.
Які ж наслідки має позбавлення батьківських прав? У цьому випадку особа позбавляється своїх прав щодо дитини та обов'язку брати участь у її вихованні. Водночас особа, яка позбавлена бать­ківських прав, залишається зобов'язаною брати участь у матеріаль­ному забезпеченні дитини, її утриманні. Особа втрачає право пред­ставляти дитину, у майбутньому вона не може претендувати на утримання з боку дитини, на отримання від неї спадщини за зако­ном тощо.

3. Влаштування дитини, яка залишилася без батьківської опіки.
Розповідь учителя
Життя надзвичайно складне, тому виникають ситуації, коли дитина опиняється без опіки батьків — якщо батьки позбавлені батьківських прав або ж померли, загинули. Однак деякі питання дитина не може вирішити самостійно. Тому законодавством перед­бачено декілька шляхів допомоги дитині, яка опинилася в такій складній ситуації.
Колективна робота за завданням
Ознайомтеся з витягом із Сімейного кодексу України та таблицями.. Порівняй­те усиновлення, опіку та піклування й патронат. Визначте , яка особа може бути усиновленою та  які  особи ,можуть бути усиновлювачами.
Влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування


Вид влаштування дитини
Характеристика
До якого віку
Усиновлення
Прийняття усиновлювачем у свою сім'ю на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду (крім уси­новлення дитини, яка є громадянином України, але про­живає за межами України)
Не має вікових обмежень
Опіка
Встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавле­ними батьківського піклування
Встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років
Піклування
Встановлюється над дитиною у віці від 14 до 18 років
Патронат над дітьми
Передача дитини-сироти або дитини, позбавленої бать­ківського піклування, у сім'ю іншої особи за плату
По досягненні дитиною повноліття
Прийомна сім'я
Сім'я, яка добровільно взяла на виховання та спільне про­живання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбав­лених батьківського піклування
Діти проживають і виховуються до досягнення 18-річного віку, а в разі навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І—IV рів­нів акредитації — до його закінчення
Дитячий будинок сімейного типу
Окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, для забезпечення сімейним вихованням та спільного проживання не менш ніж п'яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування

Особа, яка може бути усиновленою
Дитина
Повнолітня особа
Усиновлювач старший від усиновленого на 15 років і більше, але різ­ниця у віці не може перевищувати 45 років
Усиновлювач старший від усиновленого на 18 років і більше


Особи, які можуть бути усиновлювачами
Усиновлювач


Дієздатна особа, віком не молодша 21 року (за винят­ком, коли усиновлювач є родичем дитини)
Подружжя
Особи, які проживають однією сім'єю
Один чоловік або одна жінка
Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі

Сімейний кодекс України
Стаття 207. Поняття усиновлення
1. Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішен­ня суду (...).
2. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтере­сах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Стаття 211. Особи, які можуть бути усиновлювачами
1. Усиновлювачем дитини може бути повнолітня дієздатна особа.
2. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років.
У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.
6. Кількість дітей, яку може усиновити один усиновлювач, не обмежується.
Стаття 243. Діти, над якими встановлюється опіка, піклу­вання
1. Опіка, піклування встановлюється над дітьми, які зали­шилися без батьківського піклування.
2.   Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування — над дитиною у віці від чо­тирнадцяти до вісімнадцяти років.
3. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Стаття 244. Особа, яка може бути опікуном, піклувальни­ком дитини
1. Опікуном, піклувальником дитини може бути за її зго­дою повнолітня дієздатна особа.
2.  При призначенні дитині опікуна або піклувальника ор­ганом опіки та піклування враховуються особисті якості осо­би, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
3.  Не може бути опікуном, піклувальником дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, особа, позбавлена батьківських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини.
Стаття 249. Права та обов'язки опікуна, піклувальника щодо дитини
1. Опікун, піклувальник зобов'язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти.
5. Обов'язки з опіки та піклування щодо дитини викону­ються опікуном та піклувальником безоплатно.
Стаття 252. Договір про патронат
1. За договором про патронат орган опіки та піклування передає дитину, яка є сиротою або з інших причин позбавлена батьківського піклування, на виховання у сім'ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліт­тя, за плату.
Учитель. Окрім суду, органів опіки, на за­хист дитини у складних ситуаціях стають Служба у справах неповнолітніх, державні соціальні служби, які існують при місцевих державних адміністраціях, суспільні органі­зації, що займаються проблемами захисту прав дітей.
Давайте об'єднаємося в групу та складемо поради для захисту дитячих прав у сім'ї.
( Проводиться поділ класу на групи, де кожна група розробляє свій варіант . По  закінчені  роботи  учні презентують свої поради. Учитель доповнює, коригує і узагальнений варіант записується в зошит  учнів.)
Поради:
1.    Не залишайся наодинці зі своїми проб­лемами, пам'ятай, що поряд з тобою є дорослі люди: учитель, твій родич, шкільний психолог, старший друг, яко­му ти довіряєш. Спробуй поговорити, і ви разом вирішите, що робити.
2.    Запиши «телефони довіри», за якими ти зможеш розказати про свою проблему, не називаючи свого імені, та отримати пораду, як тобі вчинити.
3.    Якщо ти потрапив у складну ситуацію і хочеш отримати допомогу з боку сто­ронніх людей з державних організацій, ти повинен бути готовим до того, що не­обхідно відверто розповісти про свої проблеми. Краще за все написати заяву з коротким описом ситуації. Ця заява буде серйозною підставою для того, щоб розібралися у твоїй ситуації і дали ви­черпну відповідь.
4.    Обов'язково дізнайся адресу та телефон Служби у справах неповнолітніх свого населеного пункту через довідкову служ­бу або вчителя.
5.    Пам'ятай, що в районі, області обо­в'язково існують соціальні служби для молоді при місцевій державній адмініст­рації, які забезпечують юридичний за­хист, психолого-педагогічну підтримку молоді.
Учитель робить висновок
Діти мають право на забезпечення захисту від порушень їхніх прав із боку як батьків, так і інших осіб. При цьому вони можуть захищати себе самостійно, очікувати на захист із боку батьків, а також звертатися за допомогою до державних органів, громад­ських організацій і навіть до суду. У разі грубого порушення прав дитини, ухилення від виконання своїх обов'язків батьки можуть бути позбавлені батьківських прав рішенням суду. Діти, які за­лишилися без батьківської опіки, можуть усиновлюватися, над ними встановлюється опіка або піклування.
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель аналізує діяльність учнів на уроці; підводить підсумки роботи.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.   Опрацювати текст підручника §19
2.  Скласти кросворд із словами - усиновлення, опіка, піклування, патронат.



Тема : Закони в житті твоєї сімї
         Мета:
-         поглибити, систематизу­вати, закріпити знання учнів з вивченої те­ми;
-         розвивати аналі­тичне та логічне мислення, вміння встанов­лювати причинно-наслідкові зв'язки;  удосконалити вміння складати таблиці, схеми, розв'язувати задачі;
-         виховувати почуття поваги до прав батьків і дітей та розвивати основи активної жит­тєвої позиції учнів.

Тип уроку: урок узагальнення вивченого матеріалу

ХІД УРОКУ
I.    Організаційний момент
Учитель оголошує тему, мету та завдання уроку.
II.   Узагальнення вивченого матеріалу
Індивідуальні завдання
1.    Відтворити на дошці таблиці «Шляхи захисту прав дитини», «Підстави належності до сім'ї».
2.    Скласти словник основних понять і тер­мінів з сімейного права України.

Правовий диктант (письмова чи усна форма)
Учитель пропонує учням дати відповіді на вказані запитання.
1.      Чи має самотня особа права чле­на сім'ї?
2.      Які документи регулюють сі­мейні відносини в Україні?
3.      До якого віку людина має пра­вовий статус дитини?
4.      Чи можна людину після досяг­нення нею 18 років назвати пов­нолітньою дитиною?
5.      Яким є шлюбний вік для жінки й чоловіка в Україні?
6.      Чи можна укласти шлюб у більш ранньому віці?
7.      Які обов'язки мають батьки щодо своїх дітей?
8.      У яких випадках установлюються аліменти на утримання дітей?
9.      Які шляхи (засоби) захисту прав дитини ви знаєте?
10. У якому віці дитина може самостійно звернутися до суду за захис­том своїх прав?
11. Хто може порушити питання про позбавлення батьківських прав?
12. Які підстави позбавлення батьківських прав ви знаєте?

«Асоціації на дошці» (три варіанти)
1.    Поняття. Учитель вертикально на дошці записує основне поняття, яке мають оп­рацювати учні — «Опіка,  патронат » та ін. Учні в зошитах мають записати ознаки цього поняття або асоціації, які воно у них викликає.
2.    Квітка. Учитель малює на дошці квітку (серединка та чотири пелюстки). У сере­динці записує основне поняття. Після цього просить учнів назвати прояви і ха­рактеристики поняття й записати їх на пелюстках; якщо пелюсток не вистачає, учні їх додають.
3.    Прямокутник. Учитель малює на дошці прямокутник і записує в ньому основне поняття. Потім він просить учнів назва­ти його синоніми, антоніми, прикмет­ники,  дієслова,   що,   на  їхню думку, пов'язані з цим поняттям. Всі вони за­писуються на відповідних сторонах пря­мокутника. Далі вчитель пропонує уч­ням обрати по три найхарактерніші, найяскравіші ознаки та пояснити, чому вони обрали саме ці.

 Визначте, які з наведених положень є правовими, а які — моральними нормами ( або традиціями), до­ведіть свою думку:
—  людина може створити власну сім'ю тоді, коли вона в змозі забезпечити її матеріально;
—  шлюбний вік в Україні — 18 років для чоловіків і 17 років для жінок;
—  якщо чоловік старший за жінку, це сприяє створен­ню міцної сім'ї;
—  перед реєстрацією шлюбу майбутнє подружжя може укласти шлюбний договір;
—  плаття нареченої має бути білого кольору.

Проаналізуйте ситуації і визначте, чи є особи, зазна­чені в них, сім'єю. Свою відповідь обґрунтуйте.
1. Бабуся виховує онука — сина своєї дочки, яка трагічно загинула.
2. Даша і Дмитро одружилися. Поки що вони прожива­ють з батьками Даші.
3. Валентина Іллівна усиновила хлопчика з дитячого будинку.

Розв'яжіть задачі
 (Аналізуйте їх за схемою:
А) факти: Що відбулося? Хто є учасниками справи? Що ми про них знаємо? Які факти є важливими? Які є другорядними?
Б) проблеми: Якими нормами закону регулюється ситуація? В чому полягає конфлікт? Яке питання ми повинні вирішити для розв'язання ситуації?
В) аргументи: Якими є ваші аргументи (зокрема із законодав­чої бази) на захист кожної зі сторін ситуації?
Г) рішення: Яким буде рішення зі справи? Якими є причини ва­шого рішення? Якими можуть бути його наслідки?)
Які правові рішення, на ваш погляд, мають бути прийняті?
1)  Батьки 11-річної Марійки часто випивають, приво­дять з собою товаришів. Марійка зачиняється у своїй кімнаті, оскільки боїться п'яних батьків та їхніх друзів. Домашні завдання їй виконувати дуже важко через постійний гамір.
2)  Батько 9-річного Сергія покинув сім'ю та ніякої ма­теріальної допомоги не надає. Мати Сергія ніде не працює, вона жебракує на станціях метро і приму­шує Сергія стояти поруч. Якщо він відмовляється, мати лякає його тим, що перестане годувати і виже­не з дому.
3) Валентина сама виховує двох дітей — Петра 7 років і Оксану 3 років. Йдучи на роботу, вона залишає їх вдома без нагляду.
4)  15-річна Катерина — відмінниця. Вона живе удвох із мамою. Мати Катерини бажає, щоб дочка закінчила школу з золотою медаллю, і тому не дозволяє їй спілкуватися з подругами, ходити на дискотеки, відвідувати секцію шейпінгу і навіть носити модний одяг. Коли Катерина починає сперечатися з матір'ю, вона просто замикає її на ключ у кімнаті, щоби «подумала над своєю поведінкою».
5)  Батьки 16-річної Галини забороняють їй товаришу­вати з хлопцями.
6)  Батьки 5-річного Олега — алкоголіки. Вони прода­ють речі сина, щоб купити спиртні напої.
7) Оксана й Олег розлучилися. Вони мають трирічного сина Андрія, якого виховують батьки Олега. Бабуся і дідусь не дозволяють Оксані відвідувати сина.
8)  Кирило, якому 15 років, посварився з батьками. Він поїхав до своїх родичів в інше місто і не хоче по­вертатись додому. Родичі, не маючи дітей, дали згоду на його проживання.
9) Толі 16 років. Його батько помер. Заробітної платні матері недостатньо для утримання Толі, його брата та сестри. Мати просить Толю працевлаштуватись і віддавати їй частину зарплати.
10)  Олексій дуже добре навчався в школі. Він вступив до медичного інституту на платне відділення. Олексій стверджує, що його батьки зобов'язані пла­тити за його навчання.
11) Галина й Антон збираються розлучитися і не живуть разом уже півроку. Їхня донька Ганна, якій 12 років, живе з мамою. Але вона дуже любить батька і хоче жити разом з ним та його батьками. Антон готовий забрати дитину, але Галина відмовляє йому, гово­рячи, що вона сама знає, як їй виховувати дитину.
Рольова гра
Проведіть "ток-шоу"'  з проблем порушення прав дитини в сім'ї . Як епіграф можна використати українські народні прислівя
         Діти – як квіти: поливай, то ростимуть.
         Умієш дітей родити – умій же їх вчити.
         Учи дітей не страшкою, а ласкою.
(Ток-шоу)
Метою "ток-шоу" є набуття навичок публічного виступу та дискутування.
Учитель на такому уроці є ведучим на "ток-шоу". Робота організується таким чином:
1.  Оголошується тема дискусії.
2.  Запрошуються "гості" висловитися із запропонованої теми.
3.  Слово надається глядачам, які можуть висловити свою думку
або поставити запитання "запрошеним" за одну хвилину.
4.  "Запрошені" мають відповідати якомога коротше і конк­ретніше.
5. Ведучий може ставити своє запитання або перервати про­мовця через ліміт часу.
При проведенні дискусії дотримуйтесь таких правил:
1.  Говоріть по черзі, а не всі одночасно.
2.  Не перебивайте того, хто говорить.
3.  Критикуйте ідею, а не особу, яка її висловила.
4.  Поважайте всі висловлені думки (позиції).
5.  Не смійтеся, коли хтось говорить, за винятком хіба що жарту.
6.  Не змінюйте тему дискусії.)
 Ця форма роботи допоможе вам навчитися брати участь у за­гальних дискусіях, висловлювати й захищати власну позицію.

III.  Підсумки уроку
Учитель оцінює активність учнів на уроці, аналізує виконання завдань, виставляє оцінки.

IVДомашнє завдання
1.    Повторити основні положення теми «Закони в житті твоєї сімї».
2.    Підготуватися до уроку тематичного оцінювання.



Закони в житті твоєї сім'ї

Мета уроку:
-         провести тематичне оцінювання знань, як кінцевий етап оцінювання знань з теми;
-          надати можливість учням продемонструвати набуті вміння і навички;
-         проявити доброзичливість і об'єктивність у тематичному оціню­ванні знань учня;
-         проаналізувати причини допущених помилок.
Тип уроку:    урок перевірки знань, умінь і навичок.


ХІД УРОКУ

I.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.   ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ
Тематичне оцінювання проводиться письмово на підготовлених та оддрукованих  для кожного учня бланках.

Із запропонованих варіантів відповідей оберіть один правильний .
1.   Визначте шлюбний вік, установлений законодавством України
А   чоловіки — 18 років, жінки — 17 років
Б   чоловіки — 17 років, жінки — 18 років
В   чоловіки — 16 років, жінки — 17 років
Г    чоловіки — 17 років, жінки — 16 років
Д   чоловіки та жінки — 18 років
2.   Визначте, яке твердження відповідає законодавству України
А   шлюбний договір може бути укладений лише до реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану
Б   шлюбний договір може бути укладений лише після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану
В   шлюбний договір може бути укладений як до реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану, так і в період перебування в шлюбі
Г   укладення шлюбного договору не передбачено законодавством України
3.   У якому із зазначених випадків особа не має права на отримання аліментів
А   25-річна дівчина-інвалід, мати якої відмовляється допомагати своїй доньці
Б   19-річний студент від свого батька, який не проживає із сім'єю протягом 9 років
В   68-річний батько від свого повнолітнього працюючого сина
4.   Яке майно у випадку розірвання шлюбу буде вважатися особистою власністю дружини-музиканта, яка протягом подружнього життя вносила
80 % доходів до сімейного бюджету
А   дачний будинок, який був придбаний у період перебування в шлюбі
Б   старовинна скрипка, яка була придбана для роботи дружини в період перебування в шлюбі
В   автомобіль, отриманий дружиною в період перебування в шлюбі як приз на музичному конкурсі
Г   обручка, подарована чоловікові дружиною з нагоди його ювілею
5.  У якому із зазначених випадків реєстрація шлюбу неможлива
А   якщо один із тих, хто вступає до шлюбу, визнаний судом недієздатним
Б   якщо один із тих, хто вступає до шлюбу, раніше перебував у шлюбі
В   якщо ті, хто вступають у шлюб, є троюрідними братом і сестрою
Г   якщо ті, хто вступають у шлюб, є інвалідами
6.   У якому випадку батьки можуть бути позбавлені батьківських прав
А   якщо батьки засуджені за скоєння тяжкого злочину
Б   якщо батьки ніде не працюють без поважних причин
В   якщо батьки жорстоко поводяться з дитиною
Г   якщо батьків визнано недієздатними
Д  якщо батьки стали непрацездатними
Із запропонованих варіантів  оберіть правильні .
7. Визначте, у яких ситуаціях батьки чи діти мають право на утриман­ня або отримання аліментів:
а)   12-річна дитина живе зі своїм батьком. Мати живе окремо від них разом з іншим чоловіком і двома малолітніми дітьми від іншого шлюбу;
б)   58-річний чоловік унаслідок автомобільної аварії отримав важ­ку травму та став інвалідом. Він звернувся до свого 25-річного сина-офіцера з проханням надати йому матеріальну допомогу на лікування;
в)   5-річна дитина, батько якої залишив сім'ю та проживає в іншо­му населеному пункті, унаслідок нещасного випадку отримала тяжкі опіки. Лікарі рекомендували направити дитину до реабілі­таційного центру, путівка до якого є досить дорогою. Мати не в змозі самостійно оплатити путівку;
г)   60-річна жінка має невеликий трудовий стаж, тому отримала дуже малу пенсію. У неї  ЗО-річний син-бізнесмен. З 15 років він виховувався в дитячому будинку, тому що матір позбави­ли батьківських прав щодо сина за нехтування своїми обов'язками.
8.   Визначте, у яких випадках є підстави для позбавлення особи бать­ківських прав:
а)   батько зачинив сина в кімнаті, щоб той зробив домашнє за­вдання;
б)   мати дворічної дитини, залишившись без роботи й не маючи грошей на існування, украла продукти в супермаркеті й була засуджена до двох років позбавлення волі;
в)   батько примусив своїх 7-річного сина та 9-річну доньку жебра­кувати;
г)   мати після народження сина зникла з пологового будинку та протягом року не цікавилася долею дитини, яка була передана до Будинку малюка.

Дайте відповідь на запитання
13. Доведіть, що права та обов'язки батьків і дітей мають взаємний характер.
14. До кого можна звернутись, якщо дитина в сім'ї потребує захисту?

Розвяжіть задачу.  Свою відповідь обґрунтуйте.
Новикова О. Т. звернулася до суду з позовом про визнання шлюбу її 16-літньої доньки та 43-річного вчи­теля математики Л. А. Одинцова не­дійсним. Відповідач надав суду сві­доцтво про одруження та свідчив, що з донькою позивачки у нього ве­лике кохання, яке спонукає її до творчості. Мовляв, вона пише дуже гарні вірші. Свідок відповідача, дру­жина, скаржиться, що мати втру­чається в її особисті справи та руй­нує їхнє кохання.
Яким буде рішення суду?
III.  ПІДСУМОК
Учитель оцінює активність учнів на уроці, аналізує виконання завдань, виставляє оцінки.

IVДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.    Повторити основні положення теми «Закони в житті твоєї сімї».
2.    Написати коротке ессе на тему «Закони в житті твоєї сімї».

ПРАВОЗНАВЧИЙ КВК

                                                                      Усе життя — це гра, і потрібно
                                                                      ще у дитинстві навчитися
                                                                      майстерно в неї грати.
                                                                                     /. В. Вишковський
Мета: педагогічна та соціально-правова допомога дітям у формуванні їхньої правової культури, розуміння ролі права в суспільстві, розвиток юри­дичного мислення, вироблення навичок правомірної поведінки, підвищен­ня зацікавленості та інтересу молодого покоління до правових знань.
Обладнання: відеодвійка, невеликий барабан, що обертається навколо своєї осі, відеокасети, пластмасові контейнери з «Кіндер-сюрпризів», кос­тюми, магнітофон з аудіозаписами, картки з правовими ситуаціями.
Команди. У грі беруть участь дві збірні команди учнів-старшокласників «Феміда» і «Варуна».
Склад журі: батьки, учитель основ правознавства, представник пра­воохоронних органів.
Ведучий — учень-старшокласник, кращий знавець права.

Хід правознавчого КВК
I. «Привітання»
Максимальна оцінка за конкурс — 5 балів.
II. Конкурс «Розминка»
В основу цього конкурсу покладено принцип «Віриш — не віриш». Питання ставляться таким чином, що на них можна відповісти: «вірю» або «не вірю». Кожна команда по черзі задає питання іншій команді, на роздуми дається ЗО секунд. За кожну правильну відповідь — 1 бал.
•     Віриш, що підприємництво — це самостійна ініціатива, діяльність на власний ризик?
•     Віриш, що в нашій державі діє принцип: «Закон, що дишло, куди по­вернеш, туди й вийшло?»
•     Віриш, що угоди поділяються на нікчемні й заперечні?
Віриш, що Павло Лазаренко — законослухняний громадянин України?
•     Віриш, що в юридичному смислі категорія «власність» трактується як право суб'єктивне?
•     Віриш, що уряд України зобов'язався зрівняти заробітну платню вчи­телів із пенсією народних депутатів?
•     Віриш, що Верховна Рада прийняла закон, за яким кримінальну від­повідальність встановлено з 6 років?
•     Віриш, що закон визнає за подружжям право на вибір прізвища? Віриш, що заповідач у заповіті може позбавити права на спадщину одного, кількох або всіх спадкоємців за законом?
•     Віриш, що неповнолітній у віці до 15 років, перебуваючи під нагля­дом навчального закладу, не буде відповідати за шкоду, заподіяну ним, а відповідальність нестиме навчальний заклад?
ІІІ. Конкурс «Колесо фортуни»
У заздалегідь виготовлений з органічного скла невеликий барабан, розміщений на осі з підставкою, засипаються маленькі пластмасові кон­тейнери з «Кіндер-сюрпризів». Всередині кожного контейнера міститься питання з варіантами відповідей (тестове завдання). Представники команд по черзі обертають барабан і відповідають на питання з контейнера, яке їм дісталося. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
1.    Державним гімном України є:
а)   «Од Києва до Лубен насіяла конопель»;
б)   «Реве та стогне Дніпр широкий»;
в)   «Прощання слов'янки»;
г)    «Ще не вмерла України і слава, і воля».
2.    Прогул — це ... :
а)   відсутність працівника на роботі понад три години протягом робочо­го дня;
б)   поява працівника на роботі у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння;
в)   вагітність працівника.
3.    Викресліть зайве.
Основними видами робочого часу є:
  нормальна тривалість;
  ненормальна тривалість;
  скорочена.
4.    Розлучення — це ...
а)   каральний захід з боку держави;
б)   спосіб припинення шлюбу;
в)   примусове відчуження за плату.
5.   Державний прапор України ...
а)   жовто-блакитний;
б)   малиновий;
в)   біло-жовтий;
г)   різнокольоровий;
д)   синьо-жовтий.
6.    Хабарництво — це ... :
а)    піклування про добробут власної сім'ї;
б)   одержання хабара, дача хабара;
в)   волевиявлення однієї, двох і більше сторін.
7.    Правопорядок визначається як:
а)   режим впорядкованості;
б)   право кожного народу самостійно вирішувати питання;
в)   різновид юридичних фактів.
8.    Конвенція про права дитини схвалена:
а)    Генеральною Асамблеєю ООН;
б)   Верховною Радою України;
в)   саммітом країн СНД.
9.    Браконьєрство визначається як:
а)    підприємництво;
б)   трудова ініціатива;
в)   незаконне полювання.
10.  Декрет — це ... :
а)    перебування жінки у відпустці по догляду за дитиною до 6 років;
б)   постанова верховної влади з певного питання, що має силу закону;
в)   документ, який свідчить про призначення особи главою дипломатичного представництва у певну державу.
11.  Таємне викрадення чужого майна вважається:
а)   приватизацією;
б)   інвестицією;
в)   крадіжкою;
г)    грабежем.
12.  Робота на уроці, ретельне виконання домашніх завдань — це ...
а)   народна традиція;
б)   вимога вчителів;
в)   обов'язок перед державою;
г)    особиста, фінансово не підкріплена ініціатива учня.
IV. Відеоконкурс
Командам пропонується дати коментар правових ситуацій із кіно­фільмів, фрагменти яких запропоновані для перегляду. Максимальна оцінка за конкурс 10 балів. Перелік кінофільмів, використаних у відео конкурсі: «Діамантова рука», «Операція «И», або Нові пригоди Шурика», «Джентльмени удачі», «Кавказька полонянка», «Самогонщики», «Незви­чайні пригоди італійців у Росії».
V. Музичний конкурс
Максимальна оцінка — 9 балів. Звучить музика з кінофільмів на пра­вову тематику. Команди повинні відгадати, що це за музика і з якого вона кінофільму.
VI. Інтелектуальний конкурс капітанів
Максимальна оцінка за конкурс — 12 балів. Капітанам пропонується по одному інтелектуальному правовому завданню, дається життєва ситу­ація, пов'язана з гумором.
Ситуація 1   .
...Злодії, видавивши шибки у вікні, забралися до приватного будинку. Один чомусь присів на ліжко. Що тут почалось! Спрацювала незвичайна система сигналізації. На горищі, біля димаря, заревіла потужна сирена, яка використовується цивільною обороною. У кімнаті, а також надворі закала­тали дзвони (прилаштовані з охоронної сигналізації). Нерви крадіїв не ви­тримали... Тільки миготіння їх п'ят і побачили сусіди, які приспіли на не­звичайний шум. Чому господар будинку приєднав ліжко до потужної сигналізації?
Правильна відповідь. Причиною стали ревнощі господаря будинку до своєї дружини. Колишній майстер з налагодження електронного обладнання запідозрив свою дружину в невірності. Гадаючи, що вона відвідує рідне гніздечко з коханцем вдень, коли він з товаром стоїть на ринку, ви­рішив порушити заборонене блаженство. Винахідливості ревнивця мо­гли б позаздрити маститі «едисони».
Ситуація 2
Заслання в Росії стало широко практикуватися після виходу указів 1753-1954 рр., до того ж основні положення цих указів повторюються в законодавстві більшості держав Західної Європи в наш час. У чому їх суть?
Правильна відповідь: скасування смертної кари.
Додаткове завдання конкурсу капітанів (на випадок нічийного рахунку)  
  Яка жінка отримала великий прибуток від злочинів? (Агата Крісті)
  У 1670 р. німецьке місто Мюнстер зазнало нашестя бліх. Не витри­мавши, городяни подали на них в суд. Оскільки блохи не з'явилися на слухання позову, їх визнали винними заочно. Вирок включав два пункти.
1)   Блохам заборонили з'являтися в місті протягом 10 років. Це вища міра, на яку мав право міський суд Мюнстера.
2)   Що ж зробили з блохами згідно з другим пунктом?
Журі підбиває підсумки. Вітання. Нагородження.






Використані джерела
1.      Закон України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» від 24 грудня 1993р.
2.      Конституція України ( Із змінами, внесеними згідно із Законом N 2222-IV ( 2222-15 ) від 08.12.2004, ВВР, 2005, N 2, ст.44)
3.      О. П. Мокрогуз, А. О. Єрмоленко, Н. А. Кагітіна Тиждень історії та правознавства в школі. ТОВ видавництво «Ранок», 2010.
4.      О.Д. Наровлянський  Правознавство  (практичний курс) 2009.
5.      Порядок укладання шлюбного контракту, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 1993р. № 457.
6.      Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім’ю України» від 12 червня 1998р. № 16.
7.      Сімейне право України / За ред В.С. Гопанчука. — К., 2002. — С.44—51.
8.      Сімейний кодекс України: чинне законодавство зі змінами та допов. станом на 29 березня 2010 р.: (офіц. текст). – К.: Паливода А.В. – 96 с.

9.      Співак В.М., Гопанчук В.С. Законодавство України про шлюб та сім’ю. — К., 1998. — С. 5—23.




Комментариев нет:

Отправить комментарий